Niğde-Aladağ-Kapuzbaşı Yolu

03-04 Haziran 2009

Ybr 125 Motor ile Niğde-Hamidiye-Büyüksofulu-Kıçak-Aladağ-Kapuzbaşı-Yahyalı-Niğde

          Aladağların beri yüzü yani Niğde tarafları ile, Aladağların öte yüzü yani Kapuzbaşı ve Aladağ ilçeleri tarafları ayrı iklimlerin etkisinde olup, ayrı coğrafik iklimleri oluşturmaktadır. Bir yanı sıcak ve kurak, bir yanı sıcak, yağışlı ve ormanlı. Pos Ormanları. Hacer Ormanları.

          Aladağların bu yüzünde yaşayanlar öte yüzü pek bilmezler. Bizi de bu bilinmezlik ve keşif ruhu Aladağ ilçesinden Kapuzbaşına gitme halini oluşturdu. Hemde Yamaha Ybr 125 motor ile.  Adana’nın sınır uçlarındaki ilçe ve köylerini görmek için çıktık yola. Aladağların bu bölgesi Pos ormanları olarak geçmektedir. Kapuzbaşı tarafı ise Hacer ormanları. İlçede ve daha sonraları telefonla Orman Genel Müdürlüğüne POS’un anlamını sordum. Bilen yok. Aladağ ilçesinin eski adı Karsantı’dır. İlk bu bölgeye gelen insanlar vadiye çökmüş sisi kar sanırlar. Kar sanmadan dolayıda Karsantı ismini koyarlar. Rivayet böyle. Benimde çektiğim fotoğrafların çoğunluğu sisli:). Gerçi aladağların güney zirvelerine veya yedigöllere gittiğimizde genellikle bu bölgeyi hep sisli görürüz. Divrik dağı sisler içerisinde heybetli görükür. Bu görüntüden dolayı da Divrik dağına çıktım:).

          Üç Haziran sabahı Niğdeden Çamardıya doğru yola çıktık. Kamışlı köyüne girişte sağ tarafta Hamidiye köyüne döndük. Toprak yol Başladı. Bu yoldan Adananın sınır köyleri olan Büyüksofulu, Yenioba, Kıçak, Soğukoluk, Kökez, Kabasakal köylerinden geçerek akşam üzeri Aladağ İlçesine ulaştık. Yolda ara ara yağmur yağması toprak ve çamurda hareketimizi bayağı zorlaştırdı. Özellikle çamurlu yolda tekerlek dehşet kaymaktaydı. Geceyi ilçenin ucuz olan öğretmen evinde geçirdik.

          Dört Haziran günü ilçeden Acıman yaylasına doğru yola çıktık. Amaç Acıman Yaylasından Kapuzbaşı şelalelerine geçmekti. Köprüden Acıman yoluna döndükten kısa bir süre sonra tekerlekleri çamur sarmaya başladı ve daha fazla ilerleyemedik. Hemen B planı devreye girdi.  Geri köprünün oraya dönüp orman yolundan Kapuzbaşına kıvrıla kıvrıla ulaştık. Kapuzbaşında biraz mola verdikten sonra Yahyalı üzeri Niğdeye döndük.

Motorcular:): Dursun Şimşek, Arif Öztürk