Uzandı Tırmanış Vadisi / Uzandı Climbing Valley

            Tırmanış sektörlerinin başlangıç noktası Niğde Merkeze yaklaşık 7,5 Km. uzaklıktadır. Sektörün giriş noktası, Kırkpınar Köyü ve Gebere Barajının yol ayrımından 400 metre sonra sola dönen toprak yolla başlar. Buradan sektör uzunluğu yaklaşık 6 Km. kadardır. Uzandı vadisinde belirlemiş olduğumuz 12  tırmanış sektörü bulunmaktadır. Sektörlerin sayısı zaman geçtikçe arttırılabilir. Bu sektörlere üç farklı yoldan ulaşılır…

UZANDI VADİSİ

Uzandı Vadisi Niğde’nin Kuzey, Kuzey Doğusunda, volkanik dağ olan Melendiz Dağı’nın Doğusunda Yer alır. Adı yirmibeşbinlik haritalarda Zandi Deresi veya Zondi Deresi gibi isimler almaktadır. Günümüzde ise bölge halkı tarafından ismi Uzandı Deresi olarak kullanılmaktadır. Vadi, Melendiz Dağında Doğal su kaynağı olan Baldıran Deresi ve Kevenliseki Deresinin birleşmesi ile oluşmaktadır. Oluştuktan sonra, Gebere barajının kuzeyinden dolanarak Yeşilburç köyünün altından geçip Kayaardı Bağlarının içinden giderek yolculuğunu (Akkaya göletinde tamamlayabilirse) tamamlar.

Tırmanış sektörleri Niğde Merkeze yaklaşık 7,5 Km. uzaklıktadır. Sektörün giriş noktası Kırkpınar Köyü ve Gebere Barajının yol ayrımından 400 metre sonra sola dönen toprak yolla başlar. Buradan sektör uzunluğu yaklaşık 6 Km. kadardır.

Uzandı vadisinde belirlemiş olduğumuz 12  tırmanış sektörü bulunmaktadır. Sektörlerin sayısı zaman geçtikçe arttırılabilir. Bu sektörlere üç farklı yoldan ulaşılır.

Giriş Sektörü:  Niğde’den çıkışla, Kırkpınar Köyü ve Gebere Barajının yol ayrımından 400 metre sonra sola dönen toprak yolla başlar. 500 metre sonra karşımıza kapı çıkar. Araçlarımızı burada park edip yokuş aşağı 150 metre yürüdükten sonra sektör sağımızda yer alır. Sektörün en büyük özelliği güneye bakması ve kış sezonunda saat dörde kadar kesintisiz güneşli tırmanış sunmasıdır. Bir bakıma kışlık sektör diyebiliriz. Bu sektördeki rotaları ‘Giriş Sektörü’ başlığı altında paylaşacağız.                                                                                                                                  Rakım:1550 m. Niğde Merkeze uzaklık yaklaşık 8.2 Km.

Şelale Sektörü: Niğde’den çıkışla, Kırkpınar Köyü ve Gebere Barajının yol ayrımından 2.300 metre sonra sola dönen toprak yolla başlar. Bu yolu 1.400 metre gittikten sonra sol tarafta şelaleyi ve tırmanış duvarlarını görürüz. Aracımızı buraya park edip yokuş aşağı 350 metrelik yürüyüşle şelaleye ve rotaya ulaşırız. Bu şelale doğal değildir. Gebere barajından Haziran ayı gibi bağlanan su Eylül ayına kadar akmaktadır. Bu sektörün en büyük özelliği Kuzeye bakmasından dolayı yaz döneminde hiç güneş görmemesi ve sürekli gölgede kalmasıdır. Bu sektöre de aramızda yazlık sektör demekteyiz. Rakım:1670m. Niğde Merkeze uzaklık yaklaşık 11.7 Km.

Kızılkaya Sektörü: Niğde’den çıkışla, doğrudan Gebere Barajı yolu takip edilir. Mesire yerine giriş ücretlidir. Mesire yerinden geçip Gebere Kafeye kadar gidilir. Bundan sonra 2.350 metrelik ATV toprak yoluna girilir. Bu yol dere yatağına iner. Dere yatağından geçtikten sonra sağ tarafta bulunan Kızılkaya sektörüne ulaşılır.                            Rakım:1850m. Niğde Merkeze uzaklık yaklaşık 13.7 Km.

Tırmanma sektörleri ayrı başlıklar halinde yayınlanacaktır.