Tekekalesi 3460m. (Aladağlar)

            (yeni rota) Tekekalesi, Maden Boğazından yedigöllere giden patika üzerinde bulunan bir yükseltidir. Biraz başına buyruk ve ayrı olması ziyaretçilerinin de az olmasına sebep olmaktadır. Hani hedefte Mta tepeyi aşıp Yedigöllere ulaşmak olunca pek de önemsenmediği bilinmektedir.

            Maden boğazından kara göle kadar arazi araçları ile ulaşım mümkündür. Bu yolun kara göle erişimi kar yüzünden biraz gecikmektedir. Bazı yıllar temmuz ayına kadar gidilmeyebilir. Karagölden sonra patika Çömçe gölüne, yıldız gölüne ve buradan Tekekalesinin solundan Mta tepeye çıkıp (3517m.) yedigöllere ulaşılır. Bizim ekibin en çok sevdiği yedigöllere erişim yeridir.  Karayalak biraz yavan kalıyor :).

            Tekekalesinin doğu ve batı yüzleri duvarlardan oluşmaktadır. Özellikle batı yüzü uzun duvar içermesi bakımından güzel tırmanışlar vereceği kanaatindeyim.(bir keresinde Nedim Urcan Hocam ile batı duvarını çıkan keçileri ağzımız ayrık bir şekilde izlemiştik. O gündür bu gündür keçilerin Demirkazık doğu duvarını tırmandıklarına inanmaktayım 🙂 ) Güney yüzü ise çok kolay çıkılabilecek bir yüzeye sahiptir. Benim çıktığım yüzey ise doğu yüzeyinden başlayıp kuzey-kuzey doğu yüzünü ve son etapta ise batı yüzünü içermektedir. 2-3 derecelik tırmanış ile zirveye ulaşılır.