Mangırcı Kızıl Kule (2983m.) / Aladağlar

            (bilinen ilk çıkış) Mangırcı kızıl kule, sürpriz yumurtadan çıkmış sürpriz bir kuledir. Niyet Mangırcı kuleye çıkmak iken, ondan vazgeçip ikibaş tepeye yöneldiğimizde, araya serpiştirilmiş sürpriz kule. Serdal kemerini kuşanıp gözünü çatlağa diktiğinde ben çoktan boyna çıkıp arkaya bakmıştım. Kulenin doğu yüzü çıkılabilecek durumdaydı. Teknik tırmanıştan vazgeçip klasik diyeceğimiz rotadan zirveye çıktık.

            Mangırcı Kızıl Kule, Mangırcı kulenin devamının güneyinde kalan zirvedir. Faaliyetimiz sarımemedin yurdundan mangırcı ormanına giden patikadan başladı. Kaletepeye ve Alaca yaylasına giden patika takip edilir. Alaca yayla hizasına geldiğimizde, Alaca yaylasına dönülmeden vadi içerisinde yükselmeye devam edilir. Tam karşımızda bulunan ikibaş tepe baba olarak kabul edilir. İki derecelik tırmanışla kule boynuna ulaşılır. Kulenin doğu yüzünden üç derecelik tırmanışla zirveye ulaşılır. Aynı rotadan geri dönülür.

            Biz bu kuleden sonra İkibaş tepeye, Yedi kulenin yedincisine ve Alacadağına çıkarak Gölgeliyurttan Sarımemedin kampına döndük.

            Ekip: Serdal Televi, Hikmet İçel, Dursun Şimşek