Kopukgöl T. – Arpalığın T. – Tekeköprüsü T. / Bolkar Dağları

15 Ekim 2016

Kopukgöl T.(3441m.) – Arpalığın T.(3447m.) – Tekeköprüsü T.(3400m.) Transı

          Faaliyetin özü, Asmacık Yaylası’ndan başlayıp, Karagöl’de bitecek bir transın, hava muhalefetinden dolayı yarım kalmış dağ etkinliğinin tersten tamamlanmasıdır. Yaklaşık beş yıl önce Tırnakkaya sırtlarında dönerek, Fenk Vadisinden Horozköy’e dönmüştük. Bu faaliyete Horozköy’den başlayıp, Karapınar’a kadar araçla çıkarak yaptık. Bu yollar, maden çıkarıldığından dolayı açık… 

          Karapınar’dan Kopukgöl Tepeye, buradan ArpalığınTepeye ve buradanda Tekeköprüsü Tepeye ulaşıldı. Tekeköprüsü Tepeden Tırnak Kayanın olduğu sırt hattına geçemedik. Kılçıklı, çürük ve tutunma olasılığın olmadığı sivrilerden dolayı Elmalı boğazına inerek, tekrar Tırnakkaya sırtlarına çıkıp karşıda Karapınara ulaştık. Yolu epeycene uzattık.

Olabilir: Tekeköprüsü ile Arpalığın arasındaki geçit kullanılabilir. Zor gözükmüyor. Yukarıdan ve aşağıdan incelendi. Bu geçit Karagöle doğru inmektedir.

Yapılabilir: Arpalığın batı yüzünde, tam da buzul gölüne bakan kısmında güzel bir kar-buz kulvarı var. Camiaya duyrulur.:). Değil mi Serdal hocam.

Gönül adamları: Neşet Kaya, Cavit Ünlü, Dursun Şimşek