Kızılınbaşı T. (2944m.) / Aladağlar

            Kızılınbaşı, Aladağlarda Emli Vadisine giden yolun karşısında sağda kalan kütleye verilen isimdir. Batı yüzünün kızıl renkli kayadan oluşmasından dolayı gün batımında da koyu kızıl renge dönüşmektedir. Kütleye aynı zamanda Kızılyalım kayaları da denmektedir. Kütlenin batı yüzeyinde bol miktarda çok ip boylu tırmanış duvarları bulunmaktadır.

             Sarımemedin Yurdunda aracımızı bırakarak, rahmetli Recep Çatak’ın mezarının yanındaki patikayı takip ederek Oluksekisi yaylasına ulaştık. Buradan yönümüzü güney-güneybatı istikametine çevirerek yolumuza patikasız devam ettik. Basit 1-2 derecelik tırmanışlarla zirveye ulaştık. Zirvenin güneyinde sivri kütleye de hızımızı alamayarak çıktık. Buradan Gölgeliyurttan gelen ve derenin içerisinde bulunan patikaya girerek Alaca yaylasına doğru inmeye başladık. Dereden yükselip Alaca yaylasına gitmeyip dere yatağından yine bodoslama sarımemedin yurduna döndük. En zahmetsizi Alaca yaylası üzerinden Mangırcı vadisine inmek ve kaletepenin altındaki patikadan dönmektir. Çıkış rotasından da dönmek mümkündür.

Rota dönüşünde en büyük sürprizi dere yatağında yaşadık. Aladağlarda daha önce hiç görmediğimiz bir gelincik türünü bu bölgede görmüş olduk.

 

Rotayı yürüyenler: Nedim Urcan, Dursun Şimşek