Güzeller (3461m.) Tırmanışı

11-12 Ekim 2014

 Güzeller 3461 metre

          Planımız Horozköyden Medetsize gitmekti. Ancak faaliyetin başlamasına bir gün kala meteorolojiden edindiğimiz bilgiye göre Bolkar dağları rüzgarlı ve yağmurlu. Aladağlar ise kapalı olmasına rağmen en azından rüzgarsızdı. Bizde rotamızı Aladağlara, Güzeller zirvesine çevirdik. Planımız Cumartesi günü sabah saat beşte Niğdeden hareket edip aynı gün hava düzgünse Güzellere gidip gelmekti. 

          Cumartesi hava kapalı ve bol yağışlı geçti. Yine meteorolojiden edindiğimiz bilgilere göre Cumartesi gecesi hava açacak ve Pazar öğleye doğru kapatacak. Biz de dört kişi olarak Pazar sabahı saat 2:30 da yola düştük. Hızlı bir tempo ile bölük ormanı, kocadölek ve valikonağı kamp alanını geçip güzellerin kapısına ulaştık. Kayaların yüzeyi buzlu ve karlı. Karamponları taktık, ilk kayalıklardan ip emniyeti ile çıktık. İkinci kayalıkta da emniyet alıp ipi yerinde bırakarak sırta kadar kazma krampon çıktık. Artık sislerin içindeydik. Bir ara sis açılıp zirveyi bize gösterdi. hemen rotayı çizip tırmanışa geçtik. Yaklaşımımız ana zirvenin sağında oldu. Kar-buz-kaya tırmanışı yaparak zirveye 6 saatte ulaştık. Dönüş anında zirve açılır gibi oldu. Hemen iniş rotasını belirleyip hızla aşağı indik. Bu rota bize 1.5 saat kazandırdı kanaatindeyim. İnişi bıraktığımız iplerden kilit yerleri geçerek indik. Aşağıdaki düzlüğe ulaştığımızda hafiften kırcı-kar-cisenti şeklinde yağış başladı. kramponları çıkarıp Sarımemeddeki kamp alanına döndük. Faaliyet yaklaşık on buçuk saat sürdü.

Faaliyete Katılanlar: Mehmet Emin Bağcı, Neşet Kaya, İzzettin Tarkan, Cavit Ünlü, Çağlar Eker, Dursun Şimşek, Oğuzhan Zengi.