Çatak Tepe (3300m.) / Aladağlar

            (yeni rota) Çataktepe Güney/Güneybatı Rotası: Yaklaşık 2 senedir planlarımız dahilinde olan bir zirveydi. Bir önce ki denememiz de kuzeybatı sırtı rotasında, zirve sırtının çürük olması nedeniyle geri dönmüştük. ( Tunç Fındık Aladağlar kitabı 3.1 Kuzeybatı sırtı rotası). Bu sefer güneybatı ( ilk çıkış ) rotasını denemek için ekip olarak plan yapıp yola düştük. Raporu hazırlayan: Hikmet İçel (Recep Çatak’ı rahmetle anıyoruz). 

            Çataktepe Güney/Güneybatı Rotası:(Recep Çatak’ı rahmetle anıyoruz) Yaklaşık 2 senedir planlarımız dahilinde olan Çataktepe için bir önce ki denememiz de zirve sırtının çürük olması nedeniyle geri dönmüştük. ( Tunç Fındık Aladağlar kitabı 3.1 Kuzeybatı sırtı rotası). Bu sefer güneybatı ( ilk çıkış ) rotasını denemek için ekip olarak plan yapıp martı mahallesinde ki Nedim hocamızın evinde saat 10 gibi toplandık. Ekip Dursun Şimşek, Serdal Televi, Umut Karkın ve ben Hikmet İçel. Manzaraya karşı kahvelerimizi içtikten sonra çantalarımızı hazırlayıp arpalığa doğru harekete geçtik. Aracımızı arpalık yaylasına park ettikten sonra yürüyüşümüze başladık. Dursun hoca ile ritüelimiz olan faaliyet şarkısını da belirledikten sonra ( Erol Evgin – işte öyle bir şey ) mırıldana mırıldana yolumuza devam ettik. Havanın bulutlu olması işimize geldi, olası yağmur durumunda da en fazla ıslanıp on beş dakika sonra evde oluruz diyerekten motivasyonumuzu bozmayıp yola devam ettik. Bir buçuk saat sonra kayalık etaba vardık. Ekip olarak kayayla aramız iyi olduğundan dolayı yaklaşık 350 metrelik max V- geneli IV/ IV+ kaya etabını malzeme kullanmadan tamamladık. Son 25 metreye kadar kaya yapısı oldukça sağlam. Zirve etabının son kısımları ise çürük. Ekip olarak zirveye ulaştığımız da hava daha da bozmuş ve yağmur damlaları kendini hissettirmeye başlamıştı. Bir kaç manzara fotografından sonra direk iniş hattına yöneldik. İnişi kuzeybatı rotasından yaparak çarşak kısıma kadar ulaştık. Havanın da açmasıyla birlikte mola verip bir şeyler atıştırırken sıcağı sıcağına rotanın isminin ne olacağı konuşup kararlaştırdık. Tahminimizden daha kısa sürdüğü içinde ayrıca keyifliydik çünkü yarın da Sulağankaya faaliyetmiz olacaktı. İnişi tamamladıktan sonra manzaranın keyfini çıkarmak için mekanımıza geçtik. Rotanın Toposu Dursun Şimşek Arşivinden.

 

Çataktepe Güney/güneybatı yüzü Rotanın İsmi : Bodozlama. İlk Çıkış mı : Evet Bölgesi : Aladağlar Rota Tabanından 350-400m Zorluk : Maks V- geneli IV/IV+ Malzeme : 60m ip (iniş hariç kullanılmadı.) birkaç sikke ile orta boy yaylı ve telli takoz seti iş görür. Çıkış Tarihi : 19.09.2020 Ekip : Hikmet İçel Serdal Televi Dursun Şimşek Umut Karkın Son 25mt hariç çok sağlam yüzeylerden, arada su oluklarından ve bazen kısa bacalardan zirvenin 40m soluna çıkan doğal bir hat.rotaya girmek için Arpalık yaylasından Demirkazık batı rotası takip edilerek Çataktepe’nin kayalık etabına varılır. Belirgin yatık dihedral hedeflenir. Buradan zirveye kadar ortalama 350 tırmamışla zirve sırtına varılır. İniş : Tunç Fındık’ın Aladağlar kitabındaki 3.1 no’lu rotadan. Çürük Kuzeybatı sırtına doğru 50m alçalıp (III/III+) kılçıklardan kuledeki iniş ipine ulaşılır. 30m ip inişiyle diğer kuledeki ip inişine ulaşılır. Buradan yine 30m inişle görece kolay 35-45 derece eğimli çarşaklı kayalıklardan batıya yönelerek Arpalık yaylasına 1/1.5 saatte inilir.