Alacadağ (3030m.) / Aladağlar

            (bilinen ilk çıkış) Alacadağ, Aladağların Gölgeliyurt mevkisinde bulunan bir dağdır. Bu bölge sadece Alacadağın değil aynı zamanda Yedikulelerinde olduğu bir bölgedir. Hani bu kuleleri alıp da Yedigöller’e taşısalar inanılmaz tırmanış rotaları olan kulelere dönüşür. Şimdilik sakin ve huzurlu zamanını yaşamaktadır bölge.

            Alacadağ’a gitmenin en kolay yolu Alaca Yaylası patikasıdır. Sarımemedin Yurdundan Kaletepe-Mangırcı patikasına girilir. Ormanın sonuna ulaşıldığında patika ikiye ayrılır. Sol taraf kaletepeye, sağ taraf ise Alaca yaylasına gider. Patika kesintisiz Alaca yaylasına ulaşır. Burada su ihtiyacı giderilir. Alaca yaylasının devamındaki patika takip edilerek Alacadağ’ın Kuzey tabanına ulaşılır. Kuzey tabanından dağın sol tarafındaki vadiye girilir. Burada sonbahara kadar kar suyu bulmak mümkündür. Oba yerleri mevcuttur. Oba yerinin sağ tarafından, Alacadağın doğu yönünden zirveye kolay bir şekilde ulaşılır. Dönüş aynı yerden olacağı gibi, dağın güney yüzünden kıvrılıp, batı tarafından vadiye inerek, tekrar gidiş patikasına bağlanarak da yapılabilir. 

            Bizler Alacadağ’a, Mangırcı Kulenin sağından Mangırcı Kule’nin Kuzey Kulesine çıkarak ilk zirveye ulaştık.Oradan İkibaş tepeye geçtik, İkibaş tepeden Yedikulelerin yedincisine çıktık. Oba yerine indik. Buradan da Alacadağ’a çıktık. Dağın güney yüzünden kıvrılıp, batı tarafından vadiye inerek,  patikaya bağlandık, buradan da sarımemedin Yurduna döndük.

Ekip: Serdal Televi, Hikmet İçel, Dursun Şimşek