Akkale T. (Sema T.-Kuruboğaz T.) 3623m. / Aladağlar

05 Temmuz 2012

          Bizim bu Alaadğlarda ismi çokçana olan zirvelerden biridir Akkale, Sema tepe, kuruboğaz tepe. Bu çokluğu neye borçlu olduğunu biraz kurcalarsak şöyle sonuçlar çıkabilmektedir.

          Akkale: akepeyle bir ilgisi yok.:) Yirmibeşbinlik haritalarda bu isim kullanılmaktadır. Çamardı tarafından baktığımızda zirvenin yayvan olan batı yakası bol kar tutmaktadır. Yıl boyunca bu kar kalmaktadır. Muhtemeldir ki ak ismi ordan gelmektedir. Kuruboğaz tepe: Aslında Kuruboğaz iki yer ismi için kullanılmaktadır. Birincisi Tekekalesi ile Çağalınbaşı arasındaki çanağın ismi. İkincisi ise yine Çağalınbaşı ve Akkale arasında kalan çanaktır. (Burdan hareketle Çağalınbaşı ve Mta tepesi arasında ki geçide de Kuruboğaz geçidi denmesi gayet doğaldır. (kuruboğazdan kuruboğaza geçiyorum:))). Bu çanağın isminden dolayı Kuruboğaz tepe olabilir. Sema tepe: Bayağı şaibeli bir isim. Tıpkı Yasemin geçidi gibi. Sema gök, gökyüzü anlamına gelir. Burdan bir çıkarım yapamayacağımıza göre, yine erkek egemen toplumda kadının kendi ismini verme ihtimali ve bunun erkekler tarafından kabul edilmeyeceğini varsaydığımızda geriye ne kalıyor: Erkek dağcılardan birinin kız arkadaşı için verdiği isim gibime geliyor. Derin araştırmalarım sürecek.:).

          Akkale’ye Yedigöller platosunda kamp attığınız yere göre birçok rotadan çıkabilirsiniz. Büyük gölde iseniz Yasemin geçidinden Akkale. Hastahocanın yaylasında iseniz Kuruboğaz yani kocasarp tarafından Akkale. Birde Sokulupınardan İkinci Narpuz kullanılarak batı yüzü rotasından Akkale yapılabilir. Bizim faaliyetimiz ise Hasta Hocanın yaylasından başladı. Önce Emler Tepeye, ardından Hürtepe ve Yasemin Geçidi üzerinden Akkale zirve ve ardından birde Kocasarp yapıp, buradan kuruboğaza inip Hastahocanın kamp alanına döndük. Bu aylarda gün uzun olduğundan faaliyete sabah dokuz gibi başlayıp akşam gün batımına yakın kampta olduk.

Bahtsız Ekip: Neşet Kaya, Cavit Ünlü, Dursun Şimşek